7 ZASAD BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU NAD WODĄ

Trudno sobie wyobrazić lato bez wypadów nad morze, jezioro, czy kąpieli w odkrytych basenach.

Lato daje najlepsze okazje do aktywnego spędzania czasu z rodziną. A najlepsze aktywności to te związane z wodą.

Jednak zanim wskoczycie do wody, dowiedz się jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

  1. Pływajcie tylko na strzeżonych kąpieliskach.

Zawsze wybieraj kąpieliska, na których jest ratownik wodny. Doświadczony ratownik potrafi szybko rozpoznać niebezpieczeństwo i odpowiednio zareagować. Pamiętaj jednak, że ratownik nie jest nianią. Pilnowanie twoich dzieci to twój obowiązek. Dlatego zawsze jeden rodzic powinien mieć dzieci na oku.

  1. Pamiętaj o nawodnieniu.

Pluskając się w wodzie w upalny dzień, łatwo zapomnieć o piciu wody. W wodzie nie czujesz, że się pocisz, a utracone płyny muszą zostać uzupełnione. Człowiek jak samochód, bez płynów nie pojedzie. Najlepsza jest niegazowana woda lub niesłodzone soki. Piwo nie bardzo, bo działa moczopędnie. Zostaw je na wieczór, jak dzieci pójdą spać.

  1. Ochrona przed Słońcem.

Poparzenia słoneczne mogą popsuć skórę i miło spędzony dzień. Przed wyjściem na Słońce posmaruj dzieci kremem z filtrem. Najlepiej wodoodpornym. Powtarzaj to co 90 minut. Pamiętaj o kapeluszach i czapkach, żeby ochronić głowę. Okulary z filtrem UV nie tylko wyglądają sexy na plaży, ale też chronią przed szkodliwym promieniowaniem.

  1. Oczy na dzieciach, kiedy bawią się blisko wody.

Niby oczywiste, ale łatwo o tym zapomnieć. Zwłaszcza kiedy dzieci bawią się nie w wodzie, tylko przy brzegu. Albo kiedy jesteście ze znajomymi i ich dziećmi. Dzieci bawią się razem, a wy w końcu możecie spokojnie pogadać. Pilnujcie żeby jedna para dorosłych oczu była skupiona na dzieciach. Najlepiej ustalić dyżury i zmieniać się np. co 30 minut. Macie wtedy pewność, że wasze małolaty są pod stałym nadzorem.

  1. Opróżniaj mini baseny.

Czasem, żeby spędzić czas nad wodą nie musisz nigdzie jechać. Wystarczy twój ogródek i nadmuchiwany basenik, który można kupić w marketach. Jednak po skończonej zabawie pamiętaj, żeby wylać z niego wodę i odwrócić go do góry dnem. Będziesz mieć pewność, że dziecko nie wpadnie do środka. Więc nawet jeśli nikogo nie będzie w pobliżu, to nic złego się nie stanie. Odwrócenie basenu do góry dnem sprawi, że nie będzie się zbierać w nim deszczówka. Większe baseny ogrodowe tzw stelażowe – koniecznie przykrywaj plandeką.

  1. Uwaga na materace i inne pływające zabawki

Nawet jeśli twoje dzieci w wodzie czują się jak ryby, to jednak nimi nie są. Muszą wziąć wdech poza wodą. A co jeśli powierzchnia basenu czy innego kąpieliska jest gęsto usłana materacami czy innymi dmuchańcami? Nurkujące dziecko może zostać uwięzione pod nimi, wtedy kiedy akurat będzie chciało wziąć wdech. Z pewnością dało by radę przepłynąć pod wodą dobrych parę metrów. Jednak jeśli pojawi się panika to może wydarzyć się najgorsze.

Dlatego wybieraj dla dzieci te miejsca gdzie materacy jest najmniej. Jeśli zrobi się za gęsto – każ im wyjść. Nie będą z tego pomysłu zadowolone? Trudno. Lepiej dmuchać na zimne.

  1. Kamizelka ratunkowa dopięta na ostatni guzik

Na kajaku, rowerze wodnym, czy łódce obowiązkowo każdy musi mieć ubraną kamizelkę ratunkową. W sieci sportowych marketów są takie specjalne dla dzieci. Każdy pasek, klamra, guzik, rzep, czy cokolwiek muszą być ściśle zapięte. Nie wypływaj dopóki się nie masz pewności, że kamizelka ściśle przylega do ciała i wszystko jest podopinane. Dla dzieci może to być niewygodne, ale nie musi. Musi być bezpieczne.

Źle dopasowana lub niedopięta kamizelka, może unieruchomić głowę pod wodą. Siła wyporności wypchnie kamizelkę do góry. Głowa może przejść przez kołnierz i utknąć wewnątrz kamizelki.

To tyle. Dzięki za uwagę. Mam nadzieję że to co napisałem było dla Was oczywiste. Koniecznie daj znać w komentarzu co o tym myślisz i o czym jeszcze należałoby wspomnieć. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu